"SHSI Certificate of Recognition"
"Best on the Web"

Encyclopedia Dubuque

www.encyclopediadubuque.org




DUBUQUE COUNTY BASEBALL HALL OF FAME

From Encyclopedia Dubuque
Jump to: navigation, search

DUBUQUE COUNTY BASEBALL HALL OF FAME. Dubuque County Baseball Hall of Fame Charter Members 1987 — Hub Orr (Cascade), Joseph HOERNER (Dubuque), Chick Palmer (Dubuque), Red Faber (Cascade), Rev. John Moran (Cascade), Doc Hipschen (Dubuque)

1988 — John ARMSTRONG (Dubuque), Joe Schlueter (Dubuque), Lefty Koob (Dubuque), Luce Sprengelmeyer (Dubuque), Tom Breitbach (Dubuque), Robert J. "Bob" HOERNER (Dubuque), Noel Callahan (Epworth), Norb Dupont (Sherrill), John Brueckner (Dyersville), Lefty Meyer (Dyersville), John Sullivan (Cascade), Bud Kurt (Cascade).

1989 — Dr. Gene Hoffmann (Lamotte), Leo “Chief” Meyer (Dubuque), Rev. John Breitbach (Peosta), James George (Dubuque), Tom Jenk Sr. (Dyersville).

1990 — Walt Sprengelmeyer (Dubuque), Art Huinker (Dyersville), Gene POTTS (Dubuque), Doc Bisenius (Cascade), Ray Olberding (Dyersville), Dick Dupont (Sherrill).

1991 —Michael Sylvester MCCAULEY (Dubuque), Ted Bowman (Dubuque), Ed Schiltz (Dubuque), Bob Meyer (Balltown), Bob Krapfl (New Vienna), Ray Callahan (Epworth), Ernie Burger (Worthington).

1992 — Jim Hoerner (Key West), Earl “Ozzie” Brahm (Balltown), Del O’Hea (Dubuque), Jim “Popeye” Hosch (Cascade), Dale Digman (Worthington), Leo Schlueter Sr. (Dubuque), Leroy Gassman (Worthington). Honorary: Lloyd C. "Casey" HAYES (Key West), Bob “Ozzie” English (Dyersville).

1993 — Merle “Bud” Ross (Epworth), Rocky Schiltz (Dubuque), Pat Clarke (Cascade), John Deckert (Dubuque), Charles Plamondon (Dubuque), Ralph Buchman (Epworth), Carl Heitz (Key West), Rev. John Pitzen (Dyersville). Honorary: Gerald "Red" MCALEECE (Dubuque).

1994 — Dave Reittinger (Dyersville), Jim Roth (Dubuque), Merle Mathis (Dubuque), Justin “Judd” Driscoll (Bernard), Dick Schnier (Worthington), Jerry Roling (Holy Cross). Honorary: Vern Weber (Cascade).

1995 —Jim Digman (Dyersville), Bill Kelly (Dubuque), Rick Collins (Zwingle), Joe Pillard (Key West), Don Till (Farley), Mike Weeber (Dubuque). Honorary: Ralph Klein (Balltown).

1996 — Kevin RHOMBERG (Dubuque), Mick Meyer (Balltown), Ron Legrand (Holy Cross), Clarence “Doc” Soppe (Worthington), Milt Grawe (Dyersville), Dorrance Melloy (Bernard). Honorary: Louis Ruden (Holy Cross).

1997 — Jim Boffeli (Farley), Bob Schlueter (Dubuque), Jack Nicks (Dubuque), Fred McGovern (Peosta), Ron Hess (Dyersville), Joe Strumberger (Balltown), Gus Meloy (Bernard). Honorary: Rich Knepper (Cascade).

1998 — Jim Schmitt (Rickardsville), Joe Burger (Worthington), Pat English (Dyersville), Rev. Wayne Ressler (Cascade), Tom Byrne (Dubuque), Paul Kurt (Cascade). Honorary: Harry Leitner (Dubuque). Umpires: Jack Anglin (Dubuque)

1999 — Clyde Oberbroeckling (Holy Cross), Jude Milbert (Dyersville), Martin “Gue” Kennedy (Placid), Carl “Cuz” OTTAVI (Dubuque), Paul Schmitt (Rickardsville), Pete Welbes (Dubuque). Umpires: Fred Neiers (Cascade), Nick Pauly (Dubuque). Honorary: Merlin Simon (Cascade).

2000 —Joe Williams (Dubuque), Fred Galliart (Dubuque), Emmet Simon (Placid), John “Midge” Delaney (Dubuque), Dennis Roling (Holy Cross), Terry McDermott (Epworth), Leroy “Sal” Willenbring. Honorary: Paul “Winkie” Hoerner (Epworth), Leon Cummer (Balltown).

2001 —Joe “Heinie” Featherston (Cascade), Neil Bruck (Bernard), Jim Wegmann (Dyersville), Marty Lampe (Sherill) Terry Callahan (Epworth). Honorary: Loras Collins (Zwingle), Ade Kurt (Cascade)

2002 — Morrie Klocker (Cascade), Irwin Simon (Cascade), Ken Bruck (Bernard), Rollie Sampson (Dyersville), Jeff Potts (Dubuque). Honorary: Bill Sahm (Rickardsville), Bill Burger (Worthington).

2003 — Doc Locher (Farley), Ralph McDermott (Epworth), Jim Fitzgerald (Holy Cross), Terry Kelleher (Dubuque). Umpires: Emil “Mike” Stackis (Dubuque), George Stackis (Dubuque). Honorary: Ray Donovan (Bernard).

2004 — Buck Herzog (Balltown), Jim Doty (Dubuque), Jim Weydert (Peosta), Bob Green (Cascade), Bob Faber (Worthington). Honorary: Al Denlinger (Zwingle), B.J. Featherston (Epworth). Umpire: Ralph Teeling (Dubuque).

2005 —Galen “Jake” Emerson (Cascade), Jerry Lynch (Bernard), Loras Simon (Cascade), Roger Schueller (Peosta), Mike Gansmer (Balltown). Honorary: Don “Spike” Olberding (Dyersville), Bob Roling (Holy Cross). Umpire: Paul Vaassen (Dubuque).

2006 — Harry Banworth (Sherrill), Jim Kerper (New Vienna), Lenny Tekippe (Rickardsville), Ken McDermott (Placid), Kyle Maiers (Dyersville). Honorary: Gerald Feeney (Bernard), Mike Gehl (Cascade). Umpire: Harold Davis (Epworth/Cascade).

2007 —Leon Sigwarth (Balltown), Bill Pins (Holy Cross), Glen Naber (Dyersville), John Lehmann (Rickardsville), Tim Muntz (Key West). Honorary: Dick Vaske (Dyersville), Ed Burds (Peosta). Umpire: Blair Gleason (Cascade).

2008 — Mike Ehlers (Dubuque), Steve Olberding (Worthington), Lee Simon (Cascade), Bill Spiegel (Peosta), Ken Ruden (Holy Cross). Honorary: Dan Urbain (Placid), Bob Stumpf (Dubuque). Umpire: Phil Sheehy (Farley).

2009 — Ron “Hank” Lucas (Holy Cross), Don Meloy (Bernard), Kevin Hedrick (Dubuque), Kurt Wedewer (New Vienna). Honorary: Gary DOLPHIN (Dubuque), Vern Haberkorn (Dubuque).

2010--Players: Paul Scherrman (Farley), Dave Simon (Cascade), Ken Wedewer (New Vienna); Honorary Contributors: Tim English (Dyersville), Mike Clewell (Zwingle); Umpire: Dale Wiederholt (Dubuque)

Information courtesy: Jim Leitner